bg
شعرِ دل بنیاد (به مناسبت زادروز استاد ولی الله شیخی مهرآبادی)
شاعر :‌ رضا کریمی
تاریخ انتشار :‌ 1396/05/09
تعداد نمایش :‌ 222

  

 

و   ورای ماجراهایی که در مُرداد می یابی

"ولي الله شيخي ها به مهرآباد می یابی" (1)

 

ل   لَوای سرزمینی با نمادی از جوانمردی

چو مردانش رها از بندها، آزاد می یابی

 

ی   یکی از رادمردان را میان مردمی دانا

مُزیَّن با ردایِ شعرِ "دل بنیاد" می یابی

 

ا   اگردیوانه ای دیدی بدان عاقل تر از او نیست

در این وادی که مجنون های لیلا زاد می یابی

 

ل   لبانی تشنه ی بوسه، اسیر سرزمین رخ

ولی خاکستر دل را، سوارِ باد می یابی

 

ل   لبالب گشته از مهر و محبت سینه گل را

به رنگِ خون ز جورِ خارِ چون جلاّد می یابی

 

ه   هَزاران از سر ِ بُستان، به یغما هوش را بردند

که این بُستانِ مَستان را، پر از فریاد می یابی

 

ش   شکربار است گفتاری که شیرین است موضوعش

میان کوه ها اینجا فقط فرهاد می یابی

 

ی   یکی از دیگری شیرین سخن تر بر سر بازار

تمام تاجران شهر را قنّاد می یابی

 

خ   خریداری اگر، جویای یک قندِ مکررّ باش

بگردی، طعم شیرینش، در این میلاد می یابی

 

ی   یقین را در دلی چون آسمانِ پاک پیدا کن

دلی با دیده ای آزاد، بی پولاد می یابی

 

م   میان"قلعه بالا و پایین"،"کشور آبادی"است

که"خرمن ها"و"سر آب"اش جهان ابعاد می یابی (2)

 

ه   هنر چون تار در آغوش هر پودش چنان خفته

که گویی ماورای هفت را هفتاد می یابی

 

ر   رها در جای جایش  نغمه ی قائم مقامیّ را (3)

که ایران سرزمین من، مُخَلَّد باد، می یابی

 

ا   اگر مسکینم و در مدحِ شاهان ناتوان هستم

تو خود در چشم او رازِ شه و شهداد می یابی

 

ب   بر این خاکِ گهر بارِ پُر از دل پاک ها امشب

کُلَه برداشته از سر، مرا سجّاد می یابی

 

ا   "اَلا یا اَیُّها السّاقی، اَدِر کَأساً و ناوِلها"

در این دیدارِ "مَن تَهوی"، مَبَر از یاد می یابی (4)

 

د   درون بوستان امشب، سرودِ شاد و پرشورِ

"مبارک باد میلادِ تو ای شمشاد"، می یابی

 

ی   یکی دیوانه تر از تو، به دنیای جنون آمد

رضا! دلشاد باش امشب، دگر اُستاد می یابی

 

1396/5/9 /  7 ذی القعده  1438

رضا

 

1- ماده تاریخ زادروز استاد ولی الله شیخی مهرآبادی:

 پنج شنبه نهم مرداد ماه 1331هجری شمسی برابر با هشتم ذی القعده  1371 هجری قمری

"ولي الله شيخي ها به مهرآباد می یابی" = 1371

جالب است که امسال زادروز ایشان با یک روز اختلاف مصادف با هفتم ذی القعده است و جالب اینکه مرداد به معنی روز هفتم از هر ماه شمسی است (بعضی روز هشتم گفته اند).

2- "قلعه بالا"، "قلعه پایین"، "کشور آباد"، "خرمن ها" و "سر آب" از محله های روستای مهرآباد اراک هستند.

3- روستای مهرآباد اراک زادگاه "قائم مقام فراهانی" است و بنای خانه او هنوز در این روستا وجود دارد.

4- بخشی از یک بیت از غزل های معروف حافظ شیرازی

تعداد تشویق کننده ها : 0
افرادی که تشویق کرده اند

ثبت نظر

نام شما
 
ایمیل شما
 
user image
نظر شما
 


نظرات کاربران
user image
عباس حاکی
0
0

« ولی الله شیخی ها به مهرآباد می یابی» = 1371 تا خود اهل ماده تاریخ سازی نباشی نخواهی دانست که در مهارت استاد رضا کریمی چه قدرتی نهفته است. زمانی شاعر بودن ، حرفه بود و شاعر ، کار و مشغله ی شبانه روزش شعر سازی بود و در گذران سال های متمادی بر این کار، بی تردید به مهارت و استادی می رسید که گفته اند: کار نیکو کردن از پُر کردن است ، و با چنان پُر کاری ها ، عجیب نبود اگر کارهای نیکو تحویل می دادند (1)، اما در زمانه ای که شاعری از حرفه ای بودن خارج شد و به «هنر» پیوست، و هنر مند پیش از خلاقیت های هنری ، درگیر و در تلاش معاش است ، ابداع و ابراز خلافیت های ادبی - خاصه مشکل ترین آن را که «ماده تاریخ» سازی باشد، باید اعجاب دانست و با دیده تحسین نگاه کرد.تحسین ، واژه ای ناچیز و ناتوان در بیان چنین دیدگاهی است که ابراز می شود. بزرگان را باید با بزرگ ترین روش و در خور بزرگی هایشان ستود.بیان تهنیتِ تولد برای استاد وارسته ای که خود را از پیوند های متداول و شناخته شده ، رها می داند و همه ی القاب و عنوان ها را از خود خالی و جدا می کند و در این وارستگی از تعلقات ، که عامیان « دیوانه» می نامند، باید دیدگاهی جدا گانه و معیار هایی بر خلاف آنچه مقبول عام است داشت و قضاوت کرد. هزار منطق عاقل اسیر یک نفی است هزار عقل گرفتارِ دامِ دیوانه خوشا بر استاد شیخی که بر چنین مقامی افتخار دارد و چه سعادت نصیب استاد کریمی است که توانای سرودن چنین ماده تاریخی می باشد. یکی دیوانه تر از تو ، به دنبال جنون آید رضا دلشاد باش امشب ، دگر استاد می آید. ----------------------- ----------------------------------------------------------------- 1) چند نمونه برای مثال از کارهای اعحاب انگیز آنان : - عزتی- شاعر عهد تیموری - قصیده ای ساخته که هر مصراع آن برابر رقم 846(ولادت برادر زاده بایسنقربن شاهرخ)است. - اخنر خوانساری 12 بیت ساخته که هر مصراع آن مساوی 1329 - سال وفات بدیع خوانساری - است. - خواجه حسین هروی- شاعر در بار اکبر -پادشاه هند- 29 بیت ساخت که مصراع های اول آن مساوی 963 ( تاریخ جلوس شاه )و مصراع های دوم برابر با 977( تاریخ تولد پسرشاه )می باشد. - فتح الله کردستانی متخلص به خرم ، قصیده ای در 33 بیت ساخت که مصاریع اول آنها تاریخ آغاز ساختمان مسجد جامع کردستان ( = 1227) . مصاریع دوم برابر تاریخ اتمام بنا( = 1228) است. - قصیده معجزیه ساخته میرزا صادق متحلص به ناطق اصفهانی در توصیف گنبد و صحن و رواق حضرت معصومه ساخته شد که هر مصراع و عنوان آن شامل ماده تاریخ طلاکاری گنبد است(= 1218) برای اطلاع بیشتر ، به « ماده تاریخ چیست » وارد شده به تاریخ 3/5/93 در این سایت مراجعه فرمایید.

user image
رضا کریمی
0
0

سلام و درود بر شما استاد گرامی؛ استاد عزیز، همواره تأییدات و تشویقات شما مایه دلگرمی رضا و موجب مباهات اوبوده است. انشاء الله سالیان متمادی کلاس پر برکت شما برقرار باشد و ما در محضر شما تلمذ نماییم. در پناه حق باشید. ----------------------------------------- نمونه ای از ماده تاریخ ساخته شده توسط یکی از شاعران معاصر: ماده تاریخی از استاد شهاب تشکری آرانی درسال رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی، به صورت قصیده ای که مصرع های اول و دوم آن به ترتیب مطابق با سال شمسی و قمری است. هر جمله مقدمه این قصیده نیز یک ماده تاریخ است. مقدمه: اعجازیه ی ماده تاریخ (۱۳۶۸) بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین (۱۳۶۸) قصیده اعجازی وفات امام و زعیم جمهوری اسلامی (۱۴۰۹) بت شکنی از آل ابراهیم نسل حسینی (۱۳۶۸) روح الله مصطفوی الموسوی الخمینی (۱۴۰۹) و اعجازیه که شانزده بیت است (۱۳۶۸) وعبارتی دیگر سی و دو مصرع (۱۴۰۹) مصرعهای اول ابیات سال شمسی (۱۳۶۸) و مصرع دوم آن سال قمری است (۱۴۰۹) اعجازیه در سوگ امام خمینی(ره) : یارب قـوام راه خمیــنـی مـدام بــاد (۱۳۶۸) جـاویـد رهــبـر ره و خــط قـیام باد (۱۴۰۹) آن را که بود مسـت رحـیـق مـراد وی (۱۳۶۸) نفس از رحیق صـبر، به شرب مدام باد (۱۴۰۹) ازسروهای او به تأسی حدیـقه هاسـت (۱۳۶۸) آزادی ریـاض نــویـن را دوام بـــاد (۱۴۰۹) یارب به جان اوکه به شـرع توبودزیـن (۱۳۶۸) روز امــید شیـن و تباهی چو شـام بـاد (۱۴۰۹) از او پـیام وحدت فردا رسد بـه گـوش (۱۳۶۸) در گـوش فـرد فـرد مقـیم این پیام باد (۱۴۰۹) از روزگـار زهـر نقـارش بـه جـام بـود (۱۳۶۸) در بـزم قـرب شهد صعودش به کام باد (۱۴۰۹) خاک وطـن که ارج جهان را مقام بـود (۱۳۶۸) بــراوج احـترام جـهانـش مقـام بـاد (۱۴۰۹) عـز آفـرین حـق؛ زجـفای جهان برفت (۱۳۶۸) حق را بـه پـیشـگـاه زمـان احـترام باد (۱۴۰۹) هجرامام؛ جان ودل از مومنین شکسـت (۱۳۶۸) بـرجـان آن شکسته دلان صدسلام باد (۱۴۰۹) آئـین عـفو مصـطفوی دربسیـط خاک (۱۳۶۸) مـحـکم زپـایـداری حـکم نـظــام باد (۱۴۰۹) بــر گوش روزگار ؛ مـبـادا فسـاد روز (۱۳۶۸) کــاویــزه هـدایـت خـیـرالانــام بـاد (۱۴۰۹) چون مرده است عالم وجان روح انقلاب (۱۳۶۸) در او نـمـاد آیـه یــحـیی العـظـام باد (۱۴۰۹) بـرپـا بود رسالت روح اللهی یقیـن (۱۳۶۸) بـاقـی رسـول خـط رسـول و امـام باد (۱۴۰۹) حاکم مطاع ؛ خـامنه ای رهـبر وطـن (۱۳۶۸) کـاعـلا مـقام و مرتبه اش همچونام باد (۱۴۰۹) عنوان و نام علی وی سال رهبری است(۱) (۱۳۶۸) عـز جـلیـل خـامـنه ای مـستـدام باد (۱۴۰۹) اعـجازگـوی بـود شهــاب تشـکـری (۱۳۶۸) دیـگرسلـیـح طول سخـن در نـیام باد (۱۴۰۹) ————— (۱) آیت الله سید علی خامنه ای(۱۳۶۸)

user image
ولی ا...شیخی مهرآبادی(دیوانه)
0
0

جناب استادکریمی عزیز، سلام علیکم. ........................................................... امروز بعدازظهر.....این سروده ی بسیار بسیار زیباراخواندم.....ودرعجبم هنوزهم....ازینکه پیش ازبنده جناب استادحاکی عزیزهم خوانده اند...ومثلِ همیشه..به حقیرلطف نموده اند.... اوّل ،بزرگوارخیلی خیلی ممنونم ...که بسیار زحمت کشیده اید...وتاریخِ تولّد بنده رابه این زیبایی وبا(مادّه تاریخ)....سروده ایدکه می دانم...مشکلَ ست و...وقت گیر......خیلی خیلی ممنونم ازشما...امیدوارم.....که شما برادرِ عزیز، سالهای سال درکمالِ صحّت وسلامت...باشیدوبسرایید به عشق.....برایتان ازدرگاهِ خدای مهربان....سعادت وعاقبت به خیری آرزو می نمایم..... یک زمانی هم بنده سعی کردم که یادبگیرم این سرودنِ ماده ی تاریخ را...ولی نتوانستم.....اقرارمی کنم که ازمن ساخته نبود....هنریست که کارِ هرکسی نیست....فکرمی کنم شعرایی که دراین کاروارد شده وبه درستی وبه زیبایی این کارراکرده اند...انگشت شمارند.....وخدامی داند این راموهبتی می دانم که خداوند به شما واستادحاکیِ عزیز...عطانموده........وبرای مااعضای سایت، واقعاً غنیمتی ست وجودِ هردویِ شما بزرگواران...... وبعد...عزیزِمن....درتعجّبم ازاطلاّع واگاهیتان راجع به (مهرآباد)......محلّه هایی رانام برده اید که حقیر...تابه حال نشنیده ام......چون متأسفانه هنوز....(مهرآباد) نرفته ام...نه اینکه نخواسته ام..... اواخرِ عمرِ مرحوم پدرم....چند بارازایشان خواستم که سری به این روستابزنیم......گرچه فاصله ای هم تااراک ندارد..... ولی ایشان می گفتند......:نه من کسی رادراین روستامی شناسم ونه کسی من را......بالاخره هم قسمت نشد....البته دوسه باری که به روستای (هزاوه)رفته ایم....برای زیارت وتفریح...ازکنارِ مهرآبادهم رَد شده ایم......ولی چون آشنایی نداریم.....داخلِ روستا نشده ایم..... فقط یادم می آید بارها ازمادربزرگم(مادرِ پدرم)..که البته ایشان فقط اهلِ این روستابودند ،نام محلّه ی ویاقلعه ی (شیخها) ویاشاید هم(شیخی ها) راشنیده بودم....و می دانستم که محلِّ تولّدِ (قائم مقامِ فراهانی)ست.......ولی این هاراکه شما نام برده اید تابه امروز به گوشم نخورده بود....پیش ازنوشتن این مطلب.... دراینترنت.....به دنبالِ اطلاّعاتی بودم درموردِ مهرآباد...وباکمالِ تعّجب دیدم که شما بیشترازاینترنت درموردِ ان می دانید...وباید به خودِ شما رجوع کنم.....وباوربفرمایید اگربگویم ...ازخودم خجالت کشیدم....که :فلانی شصت وپنج سالَ ست (مهرآبادی) را به عنوانِ نامِ خانوادگی...یدک می کشی...ولی هیچ اطلّاعی راجع به ان نداری......ومصمّم شدم اگر عمری باشد.....درآینده ی نزدیک...سری به این روستابزنم.......واگر شده.....کوچه پس کوچه هایش راببینم...... بازهم ممنونم استادِ عزیز....شرمنده فرمودید این (دیوانه)را.....خداوند شماراازجمیعِ بلیّات محفوظ بدارد.....وهمچنین جناب استادحاکی را...که درجوارِ شما بزرگواران بودن برایم...افتخاری ست.....حق بارتان بادانشاءا.............

user image
رضا کریمی
0
0

سلام و درود بر شما؛ جناب استاد شیخی عزیز، این هدیه کوچک به اندازه توان رضا بود برای تقدیم به شما و نه شایسته مقام استاد و معلمی گرانقدر چون شما. انشاء الله سال های سال سلامت و تندرست باشید و همه ما از اشعار مملو از پندها و نصایح ارزشمند شما که هریک چون کلاس پرباری هستند، برخوردار باشیم. اطلاعات من هم از روستای مهرآباد با جستجو بدست آمده و استفاده از آنها در این سروده تلاشی بود برای احیای نام این خاک هنر خیز. در پناه حق باشید.

user image
احمدرضاخانمحمدی(الف.راهی)
0
0

سلام بر استاد کریمی عزیز و سلام بر استاد شیخی اول اینکه واژه هایم را در خور تحسین این سروده و کار باارزش استاد نمی دانم پس فقط تشکر می کنم و برایتان دعای خیر ... و بعد تولد استاد شیخی را صمیمانه تبریک عرض می کنم و آرزو می کنم سالیان سال برقرار و سلامت سایه شان بر سر ما باشد .

user image
رضا کریمی
0
0

سلام و درود بر شما؛ جناب خانمحمدی عزیز، از لطف همیشگی شما و از دعای خیرتان بسیار سپاسگزارم. حضور شاعر زبردستی چون شما همیشه مایه دلگرمی و مباهات ما است. در پناه حق باشید.