bg
محتشم کاشانی و غزلی مجهول از او
شاعر :‌ عباس حاکی
تاریخ انتشار :‌ 1396/03/23
تعداد نمایش :‌ 280

 

محتشم کاشانی و غزلی مجهول از او

 

شمس الشعرا کمال الدین محتشم کاشانی = متولد - 905وفات در 996 قمری. مجموعه اشعار او بنا بر وصیت خودش توسط شاگردش « میر تقی الدین محمد حسینی کاشانی» تنظیم شده است. او مجموعه اشعارش را در پنج کتاب شعر و دو کتاب آمیخته از شعر و نثر تدوین کرده است :

1 - صبائیه = غزل های زمان نوجوانی شاعر.

2 - شبابیه = غزل های دوره جوانی شاعر.

3 - شیبیه = غزل های دوره پیری شاعر.

4 - جلالیه = نظم و نثر.

5 - نقل عشاق = نظم و نثر.

6 - ماده تاریخ ها = در وفات افراد و ساختمان هایی که ساخته شده

7 - معمّیات = معما ها.

البته شهرت و مطلوبیت محتشم به خاطر ترکیب بند معروف او در رثای سید الشهدا است که جایگاه خاصی در ادبیات فارسی به او بخشید.

مسلم است که سروده های شاعر در نزد افراد موجود و پراکنده بود و جمع آوری گردید و در این میان بی تردید اختلافاتی روی خواهد داد.  از دیوان  محتشم یک بار در سال 1304 قمری در بمبئی  چاپ سنگی و بار دیگر در 1320 شمسی در تبریز چاپ سربی شده است.

این چاپ شد ه ها  اختلافاتی با هم دارند. در چاپ بمبئی جمعا 449 غزل - و در چاپ تبریز 339 غزل آورده شده است . در حالی که یک دیوان خطی که در نزد این جانب می باشد 572 غزل آورده شده است که نسبت به چاپ بمبئی 123 و نسیت به چاپ تبریز 233 غزل اضافه دارد که البته می توان این اختلاف را از سلایق تدوین کنندگان  در امر اتنخاب از مجموعه اشعار او دانست . بی تردید هنوز اشعاری از محتشم کاشانی چاپ و یا در اختیار عام گذاشته نشده است که غزل باردیف « آهسته آهسته » یکی از آن ها است

برابر گنجور جمع غزلیات محتشم  در رساله جلالیه 64 غزل و در غزلیات 601 غزل است . اما از ردیف  آهسته آهسته ذکری نیست . شاید از ملحقات باشد.متاسفانه این نسخه خطی نفیس موجود نزد بنده تاریخ ندارد . غزل محتشم این است:

آهسته آهسته

به سوی او روم هردم روان آهسته آهسته

به کویش پا نهم چون شبروان آهسته آهسته

کشم گاهی به چشم این خاک ره دزدانه دزدانه

گهی بوسم به عجز آن آستان آهسته آهسته

دل اندک اندکش کی دادم اول تا سپارم دین

چه دانستم که کارافتد به جان آهسته آهسته

شدم در دادخواهی بی زبان زان حرف عاشق کش

که می گفت این بت شیرین زبان آهسته آهسته

نباشد بخت اگر نامهربان از چاره سازی ها

به خود می سازم او را مهربان آهسته آهسته

به من آن گل گمان بد ندارد فرصت این کو

که سازم با رقیبش بد گمان آهسته آهسته

ز بس کش جرعه های پند دادی محتشم خوش خوش

به خود هم کردی او را سرگران آهسته آهسته.

تعداد تشویق کننده ها : 0
افرادی که تشویق کرده اند

ثبت نظر

نام شما
 
ایمیل شما
 
user image
نظر شما
 


نظرات کاربران
user image
رضا کریمی
0
0

سلام و درود بر شما استاد گرامی؛ طاعات و عبادات شما مقبول درگاه احدیت استاد عزیز، همواره مطالب ارائه شده توسط شما ارزشمند و برای همه ما آموزنده بوده است. در پناه حق باشید ------------------------------ نمونه ای هم از فیض کاشانی رحمت الله علیه موجود است: دل از من بردی ای دلبر بفن آهسته آهسته تهی کردی مرا از خویشتن آهسته آهسته کشی جانرا بنزد خود ز تابی کافکنی در دل بسان آنکه می‌تابد رسن آهسته آهسته ترا مقصود آن باشد که قربان رهت گردم ربائی دل که گیری جان ز من آهسته آهسته چو عشقت دردلم جا کرد و شهر دل گرفت از من مرا آزاد کرد از بود من آهسته آهسته به عشقت دل نهادم زین جهان آسوده گردیدم گسستم رشته جان را ز تن آهسته آهسته ز بس بستم خیال تو، تو گشتم پای تا سر من تو آمد خرده خرده رفت، من، آهسته آهسته سپردم جان و دل نزد تو و خود از میان رفتم کشیدم پای از کوی تو من آهسته آهسته جهان پر شد ز حرف فیض و رندی های پنهانش شدم افسانه ی هر انجمن آهسته آهسته

user image
عباس حاکی
0
0

استاد کریمی عزیز ممنون که نظری بر این بررسی داشته اید. امتنان بیشتری خواهیم داشت اگر سروده خودتان را بر همین قافیه و ردیف ارانه فرمایید. برقرار باشید.

user image
رضا کریمی(پاسخ به نظر عباس حاکی )
0
0

سروده ای به مناسبت ولادت امام هادی صلوات الله علیه بوده است در سال 91 و نزدیک به حوادثی که در عراق رخ داد و اهانت هایی که بعضی از رسانه ها در حق امام شیعیان روا داشتند: ز ره آن یار ما آید، ولی آهسته آهسته خبر از روشنی دارد، ولی آهسته آهسته بهاری در پی پائیز و بعد از این زمستان است جهان بر کام ما آرد، ولی آهسته آهسته شده نزدیک ما مهدی (عج) چو هادیّ نقی (ع) آمد بنای عدل را سازد، ولی آهسته آهسته بگو آهسته این مژده، جهان پر گشته از اغیار عدالت از ستم زاید، ولی آهسته آهسته گمانم می کُشد ما را به هجرانش پریشانی فراقی که زجان کاهد، ولی آهسته آهسته هنوز آن کینه دیرین، به آتش می کِشد ما را (1) حرم هم زین جفا نالد، ولی آهسته آهسته به تیر ناسزا ظالم، بسوزد این دل ما را (2) رضا هم اشک می بارد، ولی آهسته آهسته 10/8/1391 / 15 ذی الحجه 1433 رضا (1) تخریب حرم امامین عسکرین در سامرّا (2) اهانت های اخیر به امام هادی صلوات الله علیه

user image
اردشیر بزرگ نیا
0
0

درود بر استاد حاکی عزیز همیشه از شما می آموزیم سپاااااااااااااااس انشاالله همیشه سلامت و شاد باشید

user image
عباس حاکی
0
0

سپاس استاد بزرگ نیا ی گرامی.