bg
آهسته آهسته
شاعر :‌ عباس حاکی
تاریخ انتشار :‌ 1396/03/14
تعداد نمایش :‌ 241

آهسته آهسته

 

(به سوی او روم هردم روان آهسته آهسته

به کویش پا نهم چون شبروان آهسته آهسته)

«محتشم کاشانی»

 

بهار  زندگانی  شد  خزان  آهسته آهسته

به سوی نیستی گشتم روان آهسته آهسته

 

به پیرانه چه نالم از گذار عمر بی حاصل

گرفت از من جوانی و توان آهسته آهسته

 

نمی بینم عیان ازشوروشیدائی وسرمستی

که  گردیده  ز اقبالم  نهان  آهسته آهسته

 

تکبر در جوانی  بست  راه  عاقبت بینی

که اخر پیر می گردد جوان آهسته آهسته

 

نصیبم هرچه بود اندوخته ازمال وقال وحال

فنا  گشته  ز تاراج  زمان  آهسته آهسته

 

رها کردی اگرسنگی به سوی آسمان ای دل

فرو ریزد به سویت زآسمان آهسته آهسته

 

سمند بخت را هرگزمکن باورکه این سرکش

ز سوی تو بگـرداند  عنان  آهسته آهسته

 

بدین غفلت که داردازهوس بازی عجب نبوَد

شود تسلیمِ  گرگِ  شب ،شبان آهسته آهسته

 

ندارم  باوری  بر دوستی حاکی چو می دانم

که گردد مهربان ، نامهربان ، آهسته آهسته.

13/3/96

 

 

 

 

 

تعداد تشویق کننده ها : 0
افرادی که تشویق کرده اند

ثبت نظر

نام شما
 
ایمیل شما
 
user image
نظر شما
 


نظرات کاربران
user image
احمدرضاخانمحمدی(الف.راهی)
0
0

سلام عرض می کنم استاد حاکی عزیز خواندن آثارتان همیشه ارزشمند است . و چه بهتر از این که صفحه مزین به حضورتان باشد . برایتان آرزوی سلامتی دارم

user image
عباس حاکی
0
0

جناب خانمحمدی گرامی همیشه از بذل عنایات شما برخوردار هستم. با سپاس فراوان.

user image
ولی ا...شیخی مهرآبادی(دیوانه)
0
0

جنناب استادحاکی عزیز، سلام علیکم. ....................................................... رهاکردی اگر سنگی به سوی آسمان ای دل فروریزد به سویت زآسمان، اهسته اهسته ............................................................ دستمریزاد........همگی یادداریم که بزرگان، هرگاه می خواستند کسی رادُعای خیربنمایند...می گفتند(الهی پیرشوی)...حتماً نیتّشان خیربوده....ولی قران (فکرمی کنم ، دوجا) ازپیری به عنوانِ (اَزذَلِ الْعُمُر....).....(پست ترین قسمتِ عمر) نام می برد...وواقعیّت هم همین است.....خداوند درابتدای سوره ی حجّ....شرح می دهد ازقرارگرفتنِ نطفه در رحِم.....تغییراتِ اساسی ...خروجش به عنوانِ (طفل)...ناتوانی....قدرت گرفتن....نوجوانی وجوانی....ودرنهایت....پیری....که واضح بیان می کند ....انچه ازقدرت وتوان داشتیم....همه راآهسته اهسته....ازدست می دهیم.......والبته این بیانی کلّی ست ودلیلی هم ندارد که همه اینگونه عمررابه سرنمایند....واِی بسا دیده اید ودیده ایم و...شنیده ایم....افرادی باسنی بالای صدسال.......هموز هم ازجوانهای امروزی ....جوانترند....ببخشید استاد...مفهومِ غزلِ زیبایتان مرابه نوشتن واداشت....برایتان....سلامت وسعادت...آرزو می نمایم....

user image
عباس حاکی
0
0

استاد شیخی عزیز - شما گنجینه ای سرشار از احادیث و گفتار ائمه اطهار هستید و هر از گاهی به مناسبتی در خور ، نقل قولی متناسب دارید. بله....همانطور که فرمودید اگر چه (بظاهر) پیر شدیم ( که هنوز داریم می شویم(اختمالا) - و گویا مغز ما به تیزی و شفافیت (شما) جوان تر ها دارد کار می کند...ولی فراموش نکنید که من -خصوصا - همیشه از شما عزیزان دارم شارژ می شوم. زنده باشید و همیشه راهنما.

user image
رضا کریمی
0
0

سلام و درود برشما استاد گرامی؛ میلاد مسعود کریم اهل بیت صلوات الله علیه مبارک باد استاد عزیز، سروده بسیار زیبا و پرباری است. مرحبا. این ردیف برایم بسیار دلنشین است و سروده ای با همین ردیف دارم. انشاء الله طاعات و عبادات شما مقبول درگاه احدیت باشد.

user image
عباس حاکی
0
0

استاد کریمی گرامی عرض ارادت خدمت باسعادت و دی وجود شما...که کم به ما شاگردن خودتان می رسید.این ردیفِ « آهسته آهسته » ظاهرا ابتکار صائب تبریزی (از قرن 11) است و بعد از او نیز بارها مورد استقبال قرار گرفت. اما من نسخه ای خطی که بسیار خوش و به خط شکسته نوشته شده است از دیوان محتشم کاشانی ( شاعر قرن 10)در اختیار دارم که در آن غزلی بسیار زیبا در هم ردیف آمده است که در کتابهای چاپی محتشم موجود نیست.بنا بر این گمان دارم ابتکار و ابداع این ردیف از محتشم باشد. و من بخصوص در استقبال این ردیف از محتشم شاهد آورده ام تا توجهات را به حق تقدم محتشم در ابداع این ردیف جلب نمایم البته اگر این مبحث ادامه بیابد تصویری از آن غزل خوش خط در همین سایت نشان خواهم داد.و بد نیست اگر همین ردیف را بین شاعران عزیز به اقتراح بگذاریم.